Kūrybinės maisto dirbtuvės

Kūrybinės maisto dirbtuvės

Taikaus skonio“ ženklą pristatanti Dalia Arvasevičienė sako, kad maisto dirbtuvėse laukiami visi – ir vegetarai, ir visavalgiai.
 

Dalia, Jūs pati esate vegetarė?

Taip, prieš penkerius metus, besimokydama Ajurvedos akademijoje, ėmiau domėtis vegetarine mityba, daug skaičiau, studijavau. Netrukus atsisakiau mėsos, vėliau ir žuvies, kiaušinių. Vegetarais tapo ir trys mano vyrai – sutuoktinis ir du paaugliai sūnūs, Na, o trečiasis sūnus - pustrečių metų pagrandukas - jau gimė vegetarų šeimoje.

Daug kas gąsdina, kad mėsos atsisakę žmonės būtinai sulauks su sveikata susijusių bėdų. Kaip galėtumėte argumentuoti?

Mityba privalo būti visavertė, tai yra pagrindų pagrindas. Tačiau vienus mums įprastus produktus puikiai gali pakeisti kiti. Tai nereiškia, kad iš savo valgiaraščio reikia išbraukti naudingas maisto medžiagas. Tiesiog galima suteikti organizmui kitų alternatyvų. O jų yra begalė, tereikia tuo domėtis. Štai, pavyzdžiui, reklama mums bruka omega rūgščių turtingus žuvų taukus. Bet juk mes turime lietuvišką šaltai spaustą linų sėmenų aliejų, kuriame omega rūgščių yra kur kas daugiau ir įsisavina jos daug lengviau. Tik ar visi žinome apie tai?

Išgirdę apie vegetarinę mitybą žmonės pirmiausia klausia – tai ką jūs valgote? Arba sako – oi, tai maisto gamyba iš jūsų atima visą laiką. Arba – tai jūs maitinatės labai brangiai. Ne. Tai yra stereotipai, kuriuos norisi laužyti. Todėl ir kilo mintis sukurti „Taikaus skonio“ prekės ženklą, organizuoti kūrybines maisto dirbtuves – kad parodytume žmonėms galimybių įvairovę, pamokytume kaip greitai ir skaniai pasigaminti patiekalų ne tik be mėsos, žuvies ar kiaušinių, bet ir be svogūnų, česnakų, grybų, mielių.

Kodėl atsisakote pastarųjų produktų?

Mielės silpnina organizmo imuninę sistemą, grybai nesuteikia mūsų organizmui nieko naudingo, o svogūnai ir česnakai turi stiprų gydomąjį poveikį, tad jais reikėtų gydytis tuomet kai to tikrai reikia. Nenaudojant svogūnų ir česnakų kasdienėje mityboje sustipriname jų poveikį ligos atveju.

Tai kiek ir kokių produktų belieka jūsų valgiaraštyje?

Štai ir jūs mąstote stereotipais. Yra daugybė grūdinių, ankštinių kultūrų, sėklų, riešutų, daržovių, vaisių, pieno produktų. Tereikia išradingumo ir sumanumo gaminant, tarkim, įvairius daržovių troškinius su sūriu, avinžirnių kotletukus, apkepus, sriubas ar saldumynus. Maisto dirbtuvėse padėsime žmonėms kūrybiškiau pažvelgti į mums įprastus, gal net „nuobodžius“ produktus. Sutikite, išgirdę žodį „kruopos“ pirmiausia galvojate „košė“. Ir taškas. Galiu jums išvardinti begalę patiekalų, kuriuos galite pasigaminti iš kruopų. Ir tai nebus košės.

Ar norėtumėte, kad visi žmonės taptų vegetarais?

Tikrai ne, nekeliu sau tokio tikslo. Tolerancija yra labai svarbus veiksnys žmogaus gyvenime. Kiekvienas mūsų renkamės savą kelią ir neturime teisės nurodinėti kitiems kaip jie turi elgtis. Tačiau visada galime dalintis žiniomis, praktiniais įgūdžiais, geromis emocijomis. Norėtume, kad kūrybinėse maisto dirbtuvėse gerai jaustųsi visi.

Kaip vyks maisto gamybos pamokėlės?

Visi susirinkę stos prie stalo ir gamins, o bepjaustant ar maišant puodą kalbėsimės apie gamybos būdus, produktų parinkimą, prieskonius, tiesiog šauniai bendrausime. Pasigaminę visi sėsime prie stalo ir ragausime, o tie kurie norės, galės šiltus savaitgalio pietus parsinešti į namus ir vaišinti šeimą.

Laukiate pirmojo susitikimo kūrybinėse maisto dirbtuvėse?

Labai, tai bus nauja patirtis. Viliuosi, kad čia atėję ir praleidę porą valandų, žmonės išeis kur kas kūrybiškesni (bent jau virtuvėje), atradę naujų skonių, pailsėję, įgiję teigiamų emocijų. Visos naujos patirtys mus skatina judėti pirmyn, o tai, manau, svarbiausia.

Kūrybines dirbtuves moderuos žurnalistė Vilma Čereškienė, maistą namuose ruošianti net penkiems vyrams, kurie be mėsos patiekalų dar neįsivaizduoja, kaip išsiverstų. 


Dalia Arvasevičienė