Atvėsus orams prisimenam - eteriniai aliejai nuo peršalimo, virusų ir darganotų orų

Atvėsus orams prisimenam - eteriniai aliejai nuo peršalimo, virusų ir darganotų orų

Su pirmaisiais pageltusiais lapais neretas pajunta ir vėstančių orų šalutinį poveikį - peršalimo simptomus, nuotaikų kaitą ir prasidėjusio naujo darbymečio stresą. Ypač šiuo metu į pokyčius reaguoja vaikai. Be dažniausiai tokiu atveju išbandomų liaudiškų sveikatos stiprinimo metodų ar greito poveikio cheminių preparatų daugelis renkasi eterinius aliejus – vakaruose oficialiai pripažintus natūralius sveikatinimo ir gydymo metodus. Kuo eteriniai aliejai gali būti naudingi ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams?

Augueco interviu su „Kvapų namų“ direktore Renata Šimeliene.
 

Eteriniai aliejai – gamtos dovana žmogui

Eteriniai aliejai pasižymi visomis geriausiomis, gražiausiomis ir naudingiausiomis augalų galiomis. Moksliškai įrodytas jų poveikis ne tik mūsų nuotaikai, proto ramybei ar jausmų kontrolei, bet ir platus poveikio spektras mūsų fiziniam kūnui. Prie eterinių aliejų populiarumo prisideda ir itin paprastas jų naudojimas – pakanka į aromatinę lempą ar tiesiog ant vatos ar servetėlės užlašinti keletą pasirinkto eterinio aliejaus lašų ir padėti kur nors šiltai. Be to, jį galima naudoti ir kaip kosmetikos priemones.

Atskirti gerą, kokybišką eterinį aliejų – sunku

Kaip ir visame kame, norint išsirinkti geros kokybės eterinį aliejų, reikia išmanyti augalų ir kvapų pasaulį. Kitas būdas atskirti gerą eterinį aliejų – tai stebėti kaip kinta jo kvapas skirtingose stadijose. Eteriniai aliejai yra labai lakūs, o jų kvapas bėgant laikui skleidžiasi ir kinta. Dažniausiai uodžiant iš buteliuko jaučiasi tik pirmosios viršutinės kvapo natos, o tikrąjį kvapą galime užuosti tik nugaravus pastarosioms. Nekokybišką kvapą lengviausia atpažinti šioje stadijoje. Be to, perkant eterinius aliejus, būtina atsižvelgti į jų tiekėją. Sąžiningas tiekėjas užtikrina kvapo kokybę. Taip pat renkantis kokybišką eterinį aliejų ar jų mišinį pravartu pastudijuoti produkto etiketę. Neretai prastesnės kokybės aliejų sudėtyje galima aptikti įvairių stabilizatorių arba alkoholio, naudojamų, kad nesidaugintų mikroorganizmai.

Eteriniai aliejai iš laukinių vietovių skiriasi nuo užaugintų pramoniniu būdu

Tarkime, alpių aukštikalnėse renkamos levandos auga išties sunkiomis sąlygomis. Dėl to jų eteriniai aliejai yra antrinio metabolizmo medžiagos. Augalas kuria jas, kad išgyventų ir apsisaugotų. Dėl to alpių aukštikalnėse augančių levandų eteriniame aliejuje cheminių medžiagų būna labai daug. Tuo metu levandų, auginamų pramoniniu būdu, cheminių medžiagų spektras būna kur kas kuklesnis. Nuo to, kur, kokiomis sąlygomis augalas auga, priklauso jo cheminė sudėtis ir sąvybės. Gilinantis į aromaterapiją, labai svarbu atkreipti dėmesį ir į augalo chemotipą. Labai dažnai tai praleidžiama nematomis. Uostant skirtingus čiobrelius ar rozamarinus, galima pajusti akivaizdžius kvapo skirtumus.

Kvapų kultūra užkoduota mumyse nuo seno

Kvapas veikia senąsias žmogaus smegenis, o eteriniai aliejai yra panašūs į žmogaus hormonus. Dėl to žmonės kartais labai intuityviai pasirenka medžiagą, kurios jiems tuo metu labiausiai reikia. Tai labai priklauso nuo fizinės, psichinės – emocinės būsenos, nuo metų laiko, netgi nuo dienos. Renata sako pastebėjusi, jog būna dienų, kai žmonės lyg susitarę tą dieną perka vieną kvapą. Kvapus žmonės renkasi taip pat ir pagal sezoną. Pasak kvapų namų direktorės, vasarą žmonės itin žavisi imbierine citrinžole, o rudenį – noriai renkasi benzoino, ajero kvapus.

Kaip kvapas gydo?

Garuodamas eterinis aliejus skeidžia tam tikras į mūsų hormonus panašias chemines medžiagas ir tokiu būdu skatina atitinkamus procesus mūsų organizme, palaiko juos. Jeigu organizamą puola įvairios bakterijos, arbatmedžio (mirtenės) eterinis aliejus gali suardyti tų bakterijų baltymų struktūrą arba užblokuoti jų veikimą. Tai pati tikriausia biochemija. Eteriniai aliejai veikia selektyviai, tai reiškia vienu atveju vienas mikroorganizmų grupes, kitu – kitas.

Išgauti eterinių aliejų gydantį, sveikatinantį poveikį labai paprasta. Aliejų galima garinti įvairiomis priemonėmis arba naudoti kosmetikoje: įlašinti į vonią, į masažinius aliejus, veido kaukes ir pan.

Peršalimo prevencijai

Eteriniuose aliejuose vitamino C nėra. Jie veikia šiek tiek kitokiu principu. Imunitetą stiprinantys ir antiseptiniu poveikiu pasižymintys aliejai naudojami skirtingai – vieni bakteriniams susirgimams, kiti – virusiniams. Dažniausiai imunitetas stiprinamas eukaliptų, levandų, mirtenių, ravensaros, neulio, mirtos eteriniais aliejais. Čiobrelis ir frankinsensas yra laikomi puikiais imonostimuliatoriais ir antiseptikais. Miros eteriniai aliejai pasitelkiami į pagalbą prieš pūlingus susirgimus (anginą). Atšalus orams vedant vaikus į lauką patikimą apsaugą sukurs stabiųjų sviestmedžių aliejus, kuriuo galima tepti veiduką, rankytes. Mirtenės (arbatmedžio), cinamono eteriniai aliejai garsėja antimikrobiniu ir priešgrybeliniu poveikiu. Čiobrelio eterinis alieju dėl labai stipraus savo antivirusinio poveikio yra laikomas puikia profilaktinė priemone rudens ir pavasario gripo epidemijų metu. Gvazdikėlių eterinis aliejus - tai stipriausias natūralus antiseptikas ir puiki profilaktinė priemonė. Šiuolaikiniais moksliniais tyrimais patvirtinta, kad pelargonijos žiedai surenka nuodingas medžiagas, radionukleidus, gerai naikina mikrobus. Pušies eterinis aliejus dėl stiprių antiseptinių savybių naudojamas gydyti kvėpavimo takų infekcijoms. Rozmarino eterinį aliejų žmonės daugelį šimtmečių degino norėdami apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų ir oro gryninimui ligonių kambariuose.

Emociniam – psichiniam sveikatinimui

Vaikų psichoemocinę būseną balansuoja, gerą nuotaiką palaiko bergamotė ir levanda. „Kvapų namuose“ galima rasti ir du specialiai vaikams sukurtus eterinių aliejų mišinius: „Vaikų mikrobų mušyklę“ ir „vaikišką“. Reikia turėti omenyje, kad vaikus kvapas veikia labai subtiliai. Renatos Šimelienės teigimu, jų nuotaika gali nejučiomis pakisti ir prisipildyti džiaugsmo užuodus vos juntamą citrusų ar bergamotės kvapą. Taip pat vakams, ištikus šokui, isterijai ar išgąsčiui labai rekomenduojamas kadagio eterinis aliejus. Pakanka pora lašų kadagio eterinio aliejaus užlašinti ant delnų, patrinti ir pauostyti.

Vaikams, atisisveikinusiems su „Dūzginėliu“ ir peržengusiems mokyklos slenkstį

Pirmieji namų darbai reikalauja daug pastangų, susikaupimo ir koncentracijos. Koks kvapas galėtų padėti vaikams lengviau susikurti atitinkamą nuotaiką? Atsakymas netikėtai paprastas – tai citrina. Ji padeda sutelkti dėmesį, stimuliuoja nervų sistemą, mažina stresą ir palaiko gerą nuotaiką. Netgi japonai savo ofisuose garina citrinos eterinį aliejų. Taip pat šiuo atveju tiktų bergamotės bei vetiverijų eteriniai aliejai.

Koks kvapas kelia aukštyn mūsų sielos sparnus?

Dar Biblijoje minimi tokie šventais laikomi kvapai: mira, frankinsensas. Ypač gerai ramina ir į save pažvelgti padeda nardas. Taip pat rožė ir jazminas. Indijoje mokytojai nešioja jazminų girliandas. O rožė dažnai vaizduojama švč. Mergelės Marijos rankose. Rožė, sakoma, padeda perkeisti fizinę meilę į dvasinę.

Geriau per mažai nei per daug

Vaikų ląstelių membrana yra gerokai plonesnė ir pralaidesnė, todėl reikia būti atidiems, kad neperdozuotume. Į labai mažą eterinio aliejaus kiekį organizmas reaguoja teigiamai, jame prasideda įvairūs procesai, kurių mes dažniausiai ir siekiame, organizmas stimuliuojamas atitinkamai pagal tai, kokį eterinį aliejų naudojame. Į vidutinį kiekį organizmas gali išvis niekaip nereaguoti. Tuo metu į labai didelį eterinio aliejaus kiekį mūsų organizmas yra linkęs reaguoti priešingai nei mes to norėtume. Taigi kur kas veiksmingesnis gali būti vienas kitas lašelis eterinio aliejaus, kuris ore, regis, nė nesijaučia. Poveikis taip pat gali skirtis – kartais jis pajuntamas iš karto, kartais tam reikia ilgesnio laiko tarpo. Dauguma eterinių aliejų, sakoma, tvarkosi su pačiomis negalavimų priežastimis.